Blog
Ako kúpiť dobrý firemný počítač PDF Vytlačiť E-mail
Autor: Peter Červeňák   
Nedeľa, 07 August 2016 00:00

Je veľmi lákavé kúpiť si bežný spotrebiteľský počítač v obchode so zmiešaným tovarom (žehličky - práčky - počítače) za 300 € na firemné účely. Ale je to dobrý nápad? Nízka cena by nemala byť hlavným kritériom výberu. Na firemný počítač kladieme vyššie nároky. Sú to hlavne tieto vlastnosti:

 • dobrý výkon,
 • dlhšia životnosť,
 • kvalitná technická podpora.

V každom prípade pred zakúpením počítača sa poraďte s odborníkom v počítačovej firme. Predavač, pri všetkej úcte, ktorý predáva kávovary a zároveň počítače vám s kľudom Angličana predá notebook na firemné účely s N-kovým procesorom rady Celeron a Pentium. A to nie je dobrá voľba.

V tomto článku prinášame prehľad niekoľkých základných parametrov a kritérií, ktoré vám môžu pomôcť pri výbere firemného počítača. V závere nájdete zoznam niekoľkých nami preferovaných modelov.

Responsive

Výkon

Pre výkon počítača je rozhodujúci procesor a operačná pamäť (RAM). Procesory typu Celeron, resp. Pentium dual-core je možné nájsť v lacnejších počítačoch. Quad-core procesory sú určené pre veľmi náročné výpočtové operácie a aplikácie s vysokými nárokmi na rýchlosť spracovávaných informácií. Procesory pre serverovské riešenie sú samostatnou kapitolou. Ich špecifikáciu odporúčame zveriť odborníkom.

V kategórií firemných počítačov, ktorá nás momentálne zaujíma, možno považovať za normu dvojjadrový (dual-core) procesor, ako napríklad Intel Core i3 prípadne AMD A4. Vyššia rada tohto typu procesora, t.j. Intel Core i5, resp. Intel Core i7 je už len otázkou vašej peňaženky.

Čo sa týka operačnej pamäte RAM, 4 GB je minimum. Čím viac pamäte, tým je väčšia možnosť otvárania viacerých programov a okien súčasne bez vplyvu na rýchlosť počítača. Nezabudnite pritom, že aj samotný operačný systém Windows spotrebuje časť operačnej pamäte pre svoju činnosť.

Úložný priestor pre dáta a programy

Úložným priestorom pre dáta a aplikácie sú tradičné pevné disky HDD (hard drives) alebo tiež tzv. SSD disky (solid-state drives).

Váš firemný počítač vyžaduje menší úložný dátový priestor ako bežné spotrebiteľské počítače. Pravda pokiaľ si v práci neprezeráte archív vašich dovolenkových fotografií a videí z pred piatich rokov. Koniec koncov súkromné dáta si radšej uložte do cloudu (Disk Google, Microsoft OneDrive) alebo do externého úložiska, ktorým môže byť tzv. NAS (Network Attached Storage – dátové úložisko v sieti), resp. obyčajný USB kľúč. Externé úložiská využívajte taktiež na zálohu vašich firemných dát pre prípad, že sa vaše lokálne úložisko pokazí alebo dáta na ňom napadne zákerný vírus. Zálohovanie dát je samostatnou kapitolou. Ako bezpečne zálohovať vaše firemné dáta, poraďte sa s odborníkom. Nezabudnite, že strata vašich dát vám môže spôsobiť veľké finančné straty. Uvedomte si, že vaše dáta sa nedajú nikde kúpiť.

Dátové úložiská nie dnes sú vôbec drahé. Pevný disk 500 GB predstavuje dobrý pomer cena / veľkosť úložného dátového priestoru pre váš počítač. Megalománskych 1 TB je pre daný segment zbytočne prehnane veľká kapacita.

Počítajme spolu:

 • 40 GB až 60 GB dostupného úložného priestoru by malo stačiť na všetky dokumenty a tabuľky (MS Word a MS Excel), ktoré dennodenne používate.
 • Ak na vašom počítači prevádzkujete Windows účtovníctvo, to nemôže zaberať v malej firme spolu s programom a dátami vrátane archívu niekoľkých rokov do zadu od 1 GB do 2 GB úložného priestoru.
 • Keďže tento článok je určený prioritne pre existujúcich, prípadne potenciálnych zákazníkov stavebného rozpočtového programového systému Kalkulus, treba podotknúť, že tento systém vyžaduje úložný priestor cca 1 GB na program a SQL Server a cca 1 GB na dáta.
 • Ak tomu pripočítame 10 GB balastu v podobe vami stiahnutých pracovných ale aj nepracovných netriedených súborov z internetu a ďalších cca 3 GB pre tzv. bloatware, je zrejmé, že pevný disk 500 GB bohate postačuje s obrovskou rezervou.

Treba ešte na tomto mieste podotknúť, že niektoré počítače majú pevný disk výrobcom rozdelený na dva logické disky:

 1. Logický disk pre operačný systém Windows a hlavné aplikácie, nazývaný tiež systémový disk.
 2. Logický disk na dátové súbory.

Nie je to najšťastnejšie riešenie hlavne vtedy, keď priestor na systémový disk sa kapacitne poddimenzuje. Treba si uvedomiť, že Windows je dynamický systém, ktorého zvyšujúca sa funkcionalita prostredníctvom update-ov a rôznych bezpečnostných záplat postupne ukrajuje z priestoru, ktorý máme k dispozícii. Ak k tomu prirátame dočasné súbory, ktoré vytvárajú služby operačného systému a niektoré aplikácie, váš počítač sa môže pomaly ale isto stať z dôvodu nedostatočného úložného priestoru nepoužiteľným a bude vyžadovať servisný zásah. Niektorí odborníci tvrdia, že operačný systém potrebuje pre správnu a rýchlu činnosť 1/3 voľného priestoru na systémovom pevnom disku.

SSD disky v porovnaní s pevnými HDD diskami sa do počítačov montujú s menšou kapacitou kvôli ich pomerne vysokej cene. SSD disky nemajú pohyblivé časti, sú založené na flash pamätiach, majú nulovú hlučnosť, nízku spotrebu a oveľa rýchlejšie dátové prenosy než klasické pevné disky. SSD disky možno dnes označiť za rýchly, ale drahý luxus. Namiesto nasadenia veľkých SSD diskov sa v súčasnosti preferuje cenovo zaujímavejšie kombinované riešenie:

 1. Relatívne malý SSD disk za rozumnú cenu.
 2. Veľký klasický pevný HDD disk.

Na SSD disku by bol samotný operačný systém, kľúčové aplikácie, prípadne dáta, ku ktorým chceme mať čo najrýchlejší prístup.

Grafika, skrinka, monitor

Grafická karta je je buď priamo integrovaná na základnej doske alebo je samostatná. Integrované grafické karty majú menší výkon a nemajú vlastnú pamäť. Na firemnom počítači nepotrebujete hrať 3D hry a málokedy potrebujete používať grafický software. Nie je preto nutné klásť dôraz na výkonnú grafiku. Úplne postačuje integrovaná grafická karta na matičnej doske.

Každý počítač je umiestený v PC skrinke. Skrinky sa vyrábajú v rozličných veľkostiach a pre rôzne typy základných dosiek. Z hľadiska použitia sa skrinky delia na dva základné typy – naležato (desktop) a nastojato (tower). Na veľkosť skrinky sa pozeráme z dvoch hľadísk. Jednak z hľadiska priestoru, ktorý vám zaberie na pracovnom stole, jednak z hľadiska možnosti prípadného rozšírenia o ďalšie periférie. U firemných počítačov s eventuálnou budúcou expanziou hardware možno počítať u skriniek typu tower a SFF (Small Form Factor). U skriniek typu Desktop Mini, resp. Ultra Slim je priestor pre budúce rozšírenie minimálny. Špeciálnou kategóriou počítača je typ All In One.

Mimoriadne dôležitou súčasťou každého PC je monitor, resp. počítačový dispej. Technológiami zobrazenia je LCD (Liquid Crystal Display), ktorá sa už prakticky nepoužíva, resp. LED - LCD  a Full LED (Light Emitting Diode). Monitor obvykle nie je súčasťou dodávky počítačového modelu. Pri objednávke ho treba špecifikovať zvlášť. Pri výbere si všimnite tieto hlavné parametre: uhlopriečka displeja (norma pre komfortnú prácu je dnes 24"), maximálne rozlíšenie, jas, rýchlosť odozvy, spotreba, grafické vstupy.

Notebook

Veľmi obľúbenou alternatívou počítača pre firemné účely je prenosný počítač - notebook. Jeho výber závisí od viacerých kritérií. Jedno z nich by sme mohli nazvať častá prenášateľnosť. Ak totiž plánujete váš notebook používať na vašich cestách, venujte pozornosť materiálu prístroja. Plastové notebooky síce obvykle vychádzajú lacnejšie, ale je vysoká pravdepodobnosť, že časté prenášanie nemusia plasty vydržať. Omnoho vyššiu odolnosť vykazujú prístroje vyrobené z odolných zliatin. Teda ak máte v pláne časté prenášanie, dajte pri nákupe prednosť radšej im. Pre rozmery notebookov je určujúca uhlopriečka jeho displeja. Tou najpredávanejšou je tradičná uhlopriečka 15,5", ale aj iné rozmery majú svoje opodstatnenie. Pre výber veľkosti notebooku je početnosť jeho prenášania taktiež určujúca. Notebook s uhlopriečkou 17,3" si vyberte v tom prípade, ak ho chcete používať ako stolný počítač. Ak má byť notebook vašim pomocníkom na cestách, skúste sa orientovať na uhlopriečku medzi 11 - 14". Majú kompaktné rozmery a nízku hmotnosť. V poslednom období získavajú na popularite notebooky s uhlopriečkou 13,3" a 11,6" hlavne kvôli hmotnosti. Je rozdiel prenášať prístroj s hmotnosťou 1,2 - 1,5 kg ako 15,6-palcový notebook s hmotnosťou 2,5 kg. Na druhej strane, menšie displeje sú výrazne menej prehľadné a ich výbava je taktiež o niečo slabšia ako u väčších notebookov.

Požiadavka na výkon je zhodná s požiadavkou na bežný stolný počítač.

binary_girl

Kancelársky software

Súčasťou každého firemného počítača je kancelársky software, slúžiaci na tvorbu tabuliek, textových dokumentov a prezentácií. Ak ste mali na pôvodnom počítači nainštalovaný kancelársky software Microsoft Office, neočakávajte že na novom PC-čku ho budete mať automaticky tiež. Je potrebné si ho zakúpiť. Niektoré novo zakúpené počítače majú Microsoft Office v podobe tzv. bloatware, t.j. ako predinštalovaný balík v podobe časovo obmedzenej skúšobnej (60, resp. 90 dní) alebo o funkcie osekanej štartovacej verzie (Microsoft Office Starter Edition).

Ak nechcete do nového počítača dávať už žiadne peniaze navyše, veľmi užitočnou alternatívou Microsoft Office sú bezplatné Apache OpenOffice, resp. LibreOffice, vyvinuté na kóde OpenOffice.org. Obidva programy dokážu otvárať Wordovské dokumenty a Excelovské tabuľky.

Vo vzťahu k programovému systému Kalkulus, ktorý obsahuje veľmi žiadané funkcie Import z MS Excel a Export MS Excel, je možné použiť tieto funkcie aj v spolupráci s Apache OpenOffice, resp. LibreOffice s malými obmedzeniami.

Zoznam počítačových zostáv vhodných pre vaše podnikanie

V tejto časti prinášame prehľad príkladov počítačových zostáv, ktoré spĺňajú náročné kritériá pre výber firemného počítača. Môžete si vybrať z viacerých modelov podľa prevedenia, výkonu a ceny. Sú zoradené od najmenej výkonného preferovaného procesora Intel i3 po najvýkonnejší procesor Intel Core i7. V každej triede sme sa sústredili na konfiguráciu s optimálnou cenou, ale s dlhodobou hodnotou. V cene každého modelu je zahrnutá myška a klávesnica, ale nie je zahrnutý monitor.

Uvádzame modely výrobcu Hewlett Packard. Je to vynikajúca značka, s ktorou máme len tie najlepšie skúsenosti. Rovnako dobre si však môžete vybrať aj z modelov iných výborných značiek, ako napríklad: Toshiba (notebooky), LENOVO, ASUS, Dell atď.

Intel Core i3

Zostava 1: Mini PC, i3, 4 GB RAM, 500 GB HDD, integrovaná grafická karta:  424 € + DPH

HP ProDesk 400 G2 mini PC

Zostava 2: SFF, i3, 4GB RAM, 128 GB SSD, integrovaná grafická karta:  407,5 €+DPH

Zostava 3: Tower, i3, 4GB RAM, 1TB HDD, integrovaná grafická karta: 349 € + DPH

HP 280

Zostava 4: Notebook, i3, 8GB RAM, Displej 15,6" (1920 x 1080), 256 GB M.2 SSD, hmotnosť: 2,1 kg, numerická klávesnica, dedikovaná grafická karta: 474 € + DPH

HP-15-ntb


Intel Core i5

Zostava 1: Mini PC, i5, 8 GB RAM, 256 GB SSD, integrovaná grafická karta:  533 € + DPH

HP ProDesk 400 G2 mini PC

Zostava 2: SFF, i5, 8GB RAM, 256 GB SSD, integrovaná grafická karta:  557 €+DPH

Zostava 3: Tower, i5, 8GB RAM, 1TB HDD, integrovaná grafická karta: 527 € + DPH

HP 280

Zostava 4: Notebook, i5, 8GB RAM, Displej 15,6" (1920 x 1080), 256 GB M.2 SSD, hmotnosť: 2,1 kg, numerická klávesnica, integrovaná grafická karta: 557 + DPH

HP-15-ntb


Intel Core i7

Zostava 1: Mini PC, i7, 8 GB RAM, 256 GB SSD, integrovaná grafická karta:  874 € + DPH

HP EliteDesk 800 G2 mini PC

Zostava 2: Tower, i7, 16GB RAM, 128 GB SSD+1 TB HDD, samostatná grafická karta: 816 € + DPH

HP ProDesk 490 G3

Zostava 3: Notebook, i7, 16GB RAM, Displej 15,6" (1920 x 1080), 256 GB M.2 SSD + 1TB HDD, hmotnosť: 2 kg: 924 € + DPH

HP ENVY 15-as007nc

Záver

Pri nákupe počítača do malej alebo strednej firmy je najdôležitejšie odolať pokušeniu najlacnejšej ponuky. Omnoho rozumnejšie je investovať do modelu, ktorý môže dobre slúžiť a pomáhať nášmu biznisu celé dlhé roky. Počítač si kúpte u dôveryhodného predajcu, ktorý vám jednak poradí a zároveň vám zabezpečí technickú podporu. V každom prípade hľaďte viac na potreby vašej firmy ako na striebristý dizajn PC skrinky, ktorá sa perfektne hodí k vášmu novému talianskemu nábytku.


P.S.

Viete si zistiť informácie o parametroch a operačnom systéme počítača, ktorý práve používate?

Stlačte na klávesnici tlačidlo Windows + Pause/Break:

Windows_Pause_BreakExterné odkazy:

 1. SSD disk v notebooku? Kedy sa oplatí a kedy nie
 2. How to Buy a Business Desktop
 3. Počítačová skříň
 4. Ako vybrať notebook
 5. Druhý pohled na superlevné notebooky a přejmenované Atomy: Celeron a Pentium N
 6. HP obchod


(c) august, 2016 Peter Červeňák

 

Komentáre môžu pridávať iba prihlásení užívatelia.